Obytka – díl 3. – z poloviny hotovo

Stavba našeho obytného auta pokračuje překvapivě rychle (nechci to zakřiknout). V pátek jsme se byli podívat na postup a rozhodnout některé detaily na místě. A taky si změřit garáž – na místě už jsou skoro všechny technologie, takže máme bližší představu o úložných prostorách. Blížíme se do finiše – jak velké budou jednotlivé police? A co šuplíky? Co kam přijde? Jak uspořádat garáž? Kam sakra dáme vysavač?

Největším problémem při stavbě jsme pohopitelně my. Naše nezkušenost. Máme představy, co bychom chtěli, ale je dost možné že jsou trochu zkreslené… Autem jsme vždy cestovali pouze na místo, případně popojížděli mezi lokalitami, ale nikdy v něm nebydleli. Výjimkou byl loňský výlet za jeřáby do Polska, kde jsme si obytné auto půjčili. Na těch pár metrů čtverečních tak chceme nacpat naprosto vše. Spousta lidí si klepe na čelo, no nedivím se jim.

plán obytného auta
Nákres rozmístění částí naší obytky

Ale kdo se nezamyslí ten nic nedostane, ne? A protože nemáme lepší návod a Ondra je zvyklý dělat tabulky na vše, sedíme často v papírech a tabulkách tabulek, kde máme úkoly a seznamy toho, co je potřeba rozhodnout/koupit/vymyslet/umístit. Vždy alespoň ve třech verzích (víkend/týden/tři týdny/ exotický výprava. S dítětem/bez/s potápěním/bez). Mě z toho hrabe, ale lepší systém nemám. Hmotnost je pořád problém, ale koncem měsíce by mělo být auto znovu převáženo, tak uvidíme.

Teď se čeká na materiál na čela skříněk. Ale kupodivu korpusy jsou hotové! A tak jsme v pátek poprvé viděli na živo police a základy skříní a koupelnu, garáž, velikost postele a taky jsem vlezla do stanu na střeše (překvapivě velké a příjemné místo). Zásuvky mají svá místa (proškrtali jsme původní čísla na devět zásuvek), na některých místech už jsou lampičky na čtení. Měřili jsme prostor od postele ke stropu – jak moc jsme limitovaní při výběru matrace. Bohužel dost (jo, já vím, že většina aut to neřeší a mají nějakých 8cm… ale my jsme fakt rozmazlení a nedáme dopustit na taštičkové matrace…), a tak jsme se museli spokojit s 12 cm (a tedy bez taštiček). Byl to boj vybrat něco aspoň trochu smyslupého, tak doufáme, že to bude OK.

spárovka ořech
Vybrat dřevo, aby něco vydrželo, bylo hezké, nevážilo příliš… Nakonec máme ořechovou spárovku, která bude po napuštění nádherná!

Přišla i spárovka na linku a stůl – je nádherná! Ořech s parádní kresbou, která po napuštění ještě vynikne. A tak jsem vybírala, která část bude kde a která strana bude ta horní. Řemeslníci už měli připravenou kartonovou šablonu, kde bude vyříznutý dřez a kde plotýnky. Výběr dřezu tak, aby se vešel, nezabral celou linku, ale zase se v něm dalo něco umýt byl náročný – z půjčeného auta jsem věděla, že dřez musí být aspoň velký tak, aby se do něj vlezl hrnec, protože jinak je všude voda a je to prostě pakárna. Koukala jsem jak na eshopy zaměřené na obytná auta, tak na IKEA, Siko, zkrátka vše. Nakonec jsem zvolila kompromis – granit cca 45×46 cm kupodivu v Hornbachu! A tam jsem našla i baterie k němu. Budeme mít dvě – jedna na mytí, druhá na pití. Obě se sprchou, protože je to praktické. Stavba obytného auta je vsutku komplexní záležitost…

dřez
Nikdy mě nenapadlo, že seženu dřez do obytného auta v Hornbachu!

Konečně jsme viděli na živo rozměry prostoru od předních sedaček po zadního spolujezdce a umístění žebříku do stanu. Díky tomu jsme mohli rozhodnout o finální velikosti hlavní části stolu a jeho rozkládací části. Stejně tak už je na místě záchod a vanička sprchy – zbývá doladit zrcadlo a poličku na holení, případně kapsář či jiný úložný prostor na kosmetiku a toaleťák (ovšem kam umístíme jeho zásoby fakt netuším.

stavba obytného auta
Stojím v budoucí kuchyni. Jak já se těším až budeme mít nějaké prezentovatelné fotky z auta!

Garáž je o něco větší než jsme čekali, takže se do ní možná i vejdou věci, které potřebujeme. Máme přesné rozměry, a tak zbývá vymyslet rozložení věcí a způsob jejich uchycení. K tomu hodláme zneužít našeho kamaráda potapěče, co se živí konstrukcemi a technickými věcmi (nemám šajnu jak se to jmenuje, ale je na rozdíl od nás šikovný rukama a umí přemýšlet prakticky). Musíme tam totiž nacpat kompresor a dvoje dvojčata, vymyslet prostor na stage flašky (ty s sebou asi moc na delší výpravy vozit, ale po ČR a okolních státech jo), dále tašky se suchými obleky a zbytek krámů na potápění. Pochopitelně by bylo hezké, kdyby se tam vešly i nějaké flašky s vodou, smeták a skládací židličky, ale obávám se, že na to ani tetris nestačí. Uvidíme.

garáž
A sem se musí vejít zbytek…

Už jsem zkusmo sepsala jídelníček na týden – abych měla představu, kolik jídla s sebou povezeme a kolik bude vážit – abych mu našla v autě místo. Pro dva mi to vyšlo okolo 12 kg (bez vody), počítám tedy 15 kg. Taky se chystám naučit se fungovat s remoskou, ať to není taková nuda. Pokud máte osvědčené recepty, ráda se poučím. Čeká mě teď vybírání nádobí a úložných systémů. Zatím máme koupené nože:) A ten hlavní je s velrybou!

Jsem zvědavá jak moc jiné všechno bude od našich představ. A těším se až poprvé vyrazíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *