Lapland obytkou – koupání v Inari a Sámové

Konečně za polárním kruhem! Vyspali jsme se a vyrazili k hlavnímu cíli této výpravy – k Inari, centru dnešní sámské kultury. Ještě je to kus cesty, ale to dáme.

Když jsme plánovali v roce 2022 kam vyvezeme Falca, až ho budeme mít, věděli jsme, že to musí být něco daleko. Něco, o čem moc lidí neslyšelo. A protože nás zrovna nadchla naše návštěva Špicberk, vypadalo to na sever. Jezdili jsme prstem po mapě, načítali články a nadchli se pro Inari. Jezero, kterému místní údajně říkají „Jezero“ („Järvi“), protože přece všichni ví, které (což je v zemi s tisíci jezer něco!). Třetí největší ve Finsku, nejčistší a obklopené původní kulturou Sámů. Takže bylo rozhodnuto! Než jsme však dokončili Falca, bylo léto a mezitím se ti dva blázni (zdravím Jiřinu a Petra Pavla Juračku) vypravili na jezero v zimě. Na kolech. Video tady. Což mě teda naštvalo, protože si vždycky něco vymyslím a on je tam dřív! (no jako fakt!:) ale jinak je to můj fotografický vzor). Ale to video si pusťte, je to boží a úplně jiné než to, co jsme viděli my.

Inari v létě
Takto vypadá Inari v létě

Takže zpátky k výpravě – jedeme zase dlouho nekonečnou krajinou plnou jezer. Nikdy jsem si nemyslela, že to řeknu, ale normálně jimi začínám být otupělá! První dny ve Finsku jsem chtěla u každého zastavit a fotit a tady už to jsem v režimu „jezero vpravo, rašeliniště vlevo, pak bude velké jezero vpravo“ – čistá navigace a nic víc. Jako jsou nádherná a pořád se kochám, jen jsem si na ně dost zvykla. Jak se ale blížíme k Jezeru, vyhlížím zase místa na zastavení. Protože se chci okoupat. Prostě – za polárním kruhem jsem ještě neplavala – to se musí vyzkoušet! A tak v jedné zátoce z mnoha (koukněte na mapu Inari – kdo ví, kde končí a kde začíná?!) parkujeme. A jdeme na to!

Nebudu to zdržovat – je to studené. Přesně jako jste čekali. Ale nebyla bych to já abych tam prostě nevlezla. Akorát mi tady začíná být líto, že s sebou nemáme potápění, protože ta viditelnost je neskutečná!

Siida
Jedna z expozic v Siida – úchvatné šperky

Do městečka Inari jsme dorazili něco po poledni. Nakoupili jsme pečivo, pendreky a Salmiaki v místním obchodě a hledali místní muzeum sámské kultury. Teda hledali je silné slovo – ono Inari – město je malé. A muzeum naopak obrovské. Jmenuje se Siida (podle původního místního názvu) a fakt ho nepřehlédnete! Rozhodně ho doporučujeme navštívit, a to i pokud muzea moc nemusíte. Původně bylo koncipované jako venkovní a začalo v roce 1959, od té doby prošlo mnoha renovacemi a dnes má naprosto vše. Od promítání dokumentů, výstavy moderních Sami umělců, poskytování brigád mladým Sámům, venkovní „skanzen“, expozici vykopávek i vycpaných zvířat po výpravné cedule vysvětlující jak vlastně život v této oblasti fungoval a jak by fungoval, kdyby je neokupovali Finové. Tedy není to tam napsáno takhle, ale mezi řádky jsme to v tom cítili. Určitý stesk po tom, že sice nyní podle zákonů mohou v těchto oblastech pást soby tak jak chtějí, ale stále si o své zemi nemohou rozhodovat sami. A jaká katastrofa bylo zavedení hranic Ruska a Norska pro kočovníky, kteří tak žili od vždy a se svými stády zkrátka migrovat museli. Jak probíhalo „civilizování“ jejich dětí a převýchova na „naši bílou kulturu“. Sorry za tolik uvozovek, ale nějak se mi nechce moc chodit okolo…

Každopádně až budete na severu, zajděte do Siidy. Pokud to bude v létě, určitě budou za kasou místní studentky. A všimněte si, že opravdu vypadají jinak než Finové z jihu. Nádherné ženy to byly (ne, že by Finky nebyly, ale moc se mi líbily). Ostatně přečtěte si také jak genderově vyrovnanou společnost Sámové měli, to by jim dnešní odborníci z humanitních mohli závidět.

cestování obytkou
pereme… a proč je ta fotka ta šedá? Protože jsou všude komáři a přece nebudu otvírat kvůli fotce moskytiéru:)

Po několika hodinách v Siidě se vydáváme hledat místo na spaní. Jsme docela utahaní, ale na mapě mám v merku několik míst na cca 40 kilometrové trase. To nezní tak hrozně. A tak jedeme za město. Akorát narážíme na obvyklý problém – všude jsou bažiny nebo jezera. Cesty končí nebo jsou soukromé a vedou jen k domu. Najednou jsme po 53 km, které vypadaly jako dostatečná vzdálenost na konci cesty. Kde je navíc plno. Jsme unavení. Frustrovaní. Asi i hladoví. Obracíme Falca a hledáme dál. Trochu se hádáme. Prostě klasický problém cest delších než 6 hodin za den.

Inari v létě
Pohoda u jezera Inari

Naštěstí tady slunce nezapadá a my nacházíme nakonec místo. Ne hned u vody, ale ani ne příliš daleko. Stojíme v lesíku vedle malé cesty. Ještě tady stojí jedno osobní auto – očividně se někdo jel koupat. Předpokládáme, že večer odjede, a tak kempíme. Hned začínám vařit, jinak mě Ondra sežere. Dělám špagety ala putanesca – takovou naši cestovní klasiku. Pak ještě využívám teplého počasí, namotávám na strom šňůru a peru v lavoru prádlo. Přece jen jsme víc než týden na cestě…

polární rostliny
Tak tenhle strom jsem fotila ze všech stran. Rostlinstvo polárního kruhu mě fascinuje.

Následující den odpočíváme. Původně jsme měli v plánu výlet ke kostelu nebo některý ze známějších trailů okolo, ale máme toho nějak dost. Místo toho si jdeme lehnout k jezeru, kde – na rozdíl od okolí auta – nejsou komáři! Zázrak! Bereme si s sebou knížky, polštáře, vodu, kafe a zabíráme naprosto famózní kameny. Jo, voda je furt ledová, ale to mi nebrání se opakovaně očváchat.

rostliny za polárním kruhem
Některá z bříz – předpokládám, že bříza zakrslá, ale jistá si nejsem

Celý den trávíme odpočinkem. Poskakuju taky s foťákem po okolí, protože místní zkroucené břízy a extrémně odolné keříky mě nepřestávají udivovat. Ondra už odpočívá ve Falcovi, ale mě to nedá a pobíhám. To zopakuji i další den – jdu s foťákem ještě dál. Ale kromě toho, že začne pršet, mě doženou i komáři. Ach jo. A tak se balíme a vyrážíme o kousek dál – do národního parku Kaldoaivi ödemarksområde. Což tedy asi z hlediska legislativy není národní park, ale je to největší „wilderness area“ ve Finsku se svými 2.924 km2. Ale o tom zase příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *