V popisu máme i „blog o potápění“ a je to tak v pořádku. Potápění je velkou částí našich životů, i když to tak dle dosavadních článků nevypadá. Myslíme na něj i při stavbě obytky, plánujeme podle něj dovolené, často přemisťujeme obsah skříní a děláme dřepy. Často si lidi klepou na hlavu, když hovoříme o potápění ve sladké vodě – korálové útesy tady prostě nejsou. Ani počasí není zrovna nejteplejší.. Je tedy potápění v ČR těžké?
Na tento blog o potápění mě přivedla právě plánovaná stavba naší obytky – abychom správně vyřešili, co kam dát a co je ještě možné, museli jsme zohlednit i doložnost. A ony ty krámy na potápění prostě něco váží… Nezbylo, než vzít do ruky váhu a jednu věc po druhé opravdu převážit.
Výhodou potápění u nás je, že málokdy člověk narazí na proudy a už vůbec ne nečekaně. Prostě není to tady tak zákeřné jako u moře. Zároveň nehrozí požahání medúzou ani setkání s nebezpečně jedovatými jedinci. Takže je to vlastně o moc jednodušší.
Horší je to ale s povětrnostními vlivy – průměrná roční teplota je 7,3 stupně. U teploty vody je generalizace obtížnější – mění se místo od místa a také měsíc od měsíce. Každopádně nad dvacet mívá tak od června do září a s každým metrem hloubky znatelně klesá. V Rakouských jezerech je tak ve třiceti metrech potřeba očekávat celoročních pět stupňů. A to se prostě v lehkém neoprenu a bez rukavic moc nevyplatí…
A tak není divu, že se navlíkáme. Kdysi jsem brblala na svém starém blogu, že musím mít hodně závaží kvůli oblečení a že tak s sebou tahám 40 kg. Po včerejším vážení, kdy jsme poprvé vše převážili konečně víme, kolik váží výstroj, kterou s sebou běžně při potápění v ČR na sobě taháme. Musím říct, že se mi po 40 kg zastesklo…
Nikdy jsme v reálu věci nevážili, takže to bylo pro nás překvapení – třeba vám to někdy pomůže v rozhodování co si pořídit.
Běžně máme na sobě merino vrstvu – tu jsem nevážila, na ní podoblek. Ten váží 2,5 kg. Hrubé ponožky a rukavice opět zanedbávám. Naopak suchý oblek už váží 4 kg. V žádném případě bych ho ale v těchto podmínkách nevyměnila za neopren…
Obvykle s sebou pod vodu bereme dvojčata (pro nepotapěče: to jsou ty dvě velké lahve na zádech se vzduchem), na kterých máme závaží. A to je 41 kg. K tomu připočtěme backplate 1,7 kg (to je ta kovová věc, která mi leží na zádech po dvojčaty), křídlo 1,25 (černé heblo, kterým můžu vyrovnávat vztlak), dvě automatiky 1,45 a 1,54 kg(to, z čeho dýchám). Každá bota má 0,4 kg, každá ploutev 1 kg. Bez baterky se v těch tmavých a kalných vodách fungovat nedá – svítilna váží i s akumulátorem 3 kg a záložní baterka (protože často přestane svítit jedna baterka zrovna když ji nejvíc potřebujete) dalšího 0,4 kg. Jo a abych nezapomněla, v kapsách mám ještě 2 kg závaží. Masku na obličej, počítače, bloček na psaní a podobnou drobotinu zanedbávám. Celkově to dělá krásných 61,64 kg.
Není tedy divu, že se doporučuje do vody nejprve odnést ostatní lahve (naše stage má i s automatikou 18,5 kg – je to ta lahev, co ji máme na boku, obvykle s jinou směsí než vzduch). A proč se někteří okolo vody tak ploužíme a můžeme se vzteknout, když „běžní plavci zaclánějí“ při vstupu do vody nebo výlezu z vody. Já vím, je těžké si to představit, ale prosím až příště uvidíte potapěče u žebříku do vody, prosím zkuste do vody vstoupit nebo vylézt normální rychlostí. Ten člověk nad vámi nechce být nespolečenský, jen je pravděpodobně na pokraji sil.
Takže ano, potápění v ČR je doslova těžké:) Ale už se zase těšíme s Kapr divers pod led – foto v úvodu fotilPetr z Kapr divers , moc dík!