Je potápění v ČR těžké?

V popisu máme i „blog o potápění“ a je to tak v pořádku. Potápění je velkou částí našich životů, i když to tak dle dosavadních článků nevypadá. Myslíme na něj i při stavbě obytky, plánujeme podle něj dovolené, často přemisťujeme obsah skříní a děláme dřepy. Často si lidi klepou na hlavu, když hovoříme o potápění ve sladké vodě – korálové útesy tady prostě nejsou. Ani počasí není zrovna nejteplejší.. Je tedy potápění v ČR těžké?

Na tento blog o potápění mě přivedla právě plánovaná stavba naší obytky – abychom správně vyřešili, co kam dát a co je ještě možné, museli jsme zohlednit i doložnost. A ony ty krámy na potápění prostě něco váží… Nezbylo, než vzít do ruky váhu a jednu věc po druhé opravdu převážit.

Tak takhle to potápění v ČR přesně nevypadá… (Bonaire byl super)

Výhodou potápění u nás je, že málokdy člověk narazí na proudy a už vůbec ne nečekaně. Prostě není to tady tak zákeřné jako u moře. Zároveň nehrozí požahání medúzou ani setkání s nebezpečně jedovatými jedinci. Takže je to vlastně o moc jednodušší.

Horší je to ale s povětrnostními vlivy – průměrná roční teplota je 7,3 stupně. U teploty vody je generalizace obtížnější – mění se místo od místa a také měsíc od měsíce. Každopádně nad dvacet mívá tak od června do září a s každým metrem hloubky znatelně klesá. V Rakouských jezerech je tak ve třiceti metrech potřeba očekávat celoročních pět stupňů. A to se prostě v lehkém neoprenu a bez rukavic moc nevyplatí…

A tak není divu, že se navlíkáme. Kdysi jsem brblala na svém starém blogu, že musím mít hodně závaží kvůli oblečení a že tak s sebou tahám 40 kg. Po včerejším vážení, kdy jsme poprvé vše převážili konečně víme, kolik váží výstroj, kterou s sebou běžně při potápění v ČR na sobě taháme. Musím říct, že se mi po 40 kg zastesklo…

potápění v ČR
Většinou to vypadá spíš takhle…

Nikdy jsme v reálu věci nevážili, takže to bylo pro nás překvapení – třeba vám to někdy pomůže v rozhodování co si pořídit.

Běžně máme na sobě merino vrstvu – tu jsem nevážila, na ní podoblek. Ten váží 2,5 kg. Hrubé ponožky a rukavice opět zanedbávám. Naopak suchý oblek už váží 4 kg. V žádném případě bych ho ale v těchto podmínkách nevyměnila za neopren…

Obvykle s sebou pod vodu bereme dvojčata (pro nepotapěče: to jsou ty dvě velké lahve na zádech se vzduchem), na kterých máme závaží. A to je 41 kg. K tomu připočtěme backplate 1,7 kg (to je ta kovová věc, která mi leží na zádech po dvojčaty), křídlo 1,25 (černé heblo, kterým můžu vyrovnávat vztlak), dvě automatiky 1,45 a 1,54 kg(to, z čeho dýchám). Každá bota má 0,4 kg, každá ploutev 1 kg. Bez baterky se v těch tmavých a kalných vodách fungovat nedá – svítilna váží i s akumulátorem 3 kg a záložní baterka (protože často přestane svítit jedna baterka zrovna když ji nejvíc potřebujete) dalšího 0,4 kg. Jo a abych nezapomněla, v kapsách mám ještě 2 kg závaží. Masku na obličej, počítače, bloček na psaní a podobnou drobotinu zanedbávám. Celkově to dělá krásných 61,64 kg.

potápění ve sladké vodě
Potápění ve studené vodě má svá specifika…

Není tedy divu, že se doporučuje do vody nejprve odnést ostatní lahve (naše stage má i s automatikou 18,5 kg – je to ta lahev, co ji máme na boku, obvykle s jinou směsí než vzduch). A proč se někteří okolo vody tak ploužíme a můžeme se vzteknout, když „běžní plavci zaclánějí“ při vstupu do vody nebo výlezu z vody. Já vím, je těžké si to představit, ale prosím až příště uvidíte potapěče u žebříku do vody, prosím zkuste do vody vstoupit nebo vylézt normální rychlostí. Ten člověk nad vámi nechce být nespolečenský, jen je pravděpodobně na pokraji sil.

Takže ano, potápění v ČR je doslova těžké:) Ale už se zase těšíme s Kapr divers pod led – foto v úvodu fotilPetr z Kapr divers , moc dík!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *